21 лютого 2007 року, середа №31 (17933) останнiй номер RSS
Головна АКЦЕНТИ ДНЯ ПОДРОБИЦІ ОКРЕМА РЕАЛЬНІСТЬ ПРО ЦЕ ГОВОРЯТЬ ТАК І ЖИВЕМО СПОРТ ДОБРИВЕЧІР

 ПОДРОБИЦІ
21.02.2007

23 лютого – День захисників Вітчизни чи День пам’яті жертв окупації?


Може, революції й затівають ідеалісти, але звершують… жінки.
23 лютого 1917 року революційний комітет Петрограда запропонував причетним до боротьби за права людини жінкам улаштувати масові маніфестації. З червоними прапорами і гаслами “Мир! Хліб! Свобода!” вони вийшли на вулиці міста. Наляканий народним рушенням міський голова виставив поліцейські заслони і погрожував “припинити самоуправство кулями”. Присутні на маніфестації дончаки і солдати місцевого гарнізону відреагували на це по-своєму. Зблиснула шабля – і місто залишилось без голови. Так дев’яносто років тому розпочалася лютнева революція.
Про зречення царя і утворення Тимчасового уряду кияни дізналися лише через тиждень. Революційно налаштовані телеграфістки святкували перемогу над царатом. Київський генерал-губернатор не мав сумніву, що бунт припиниться і очікував вказівок “ізгори”.
Про те, що відбулося у далекому 1917 році, історики і політологи сперечаються й досі. Як і про те, що сталося два роки тому на Майдані. Але звернімо увагу на збіг обставин з революційними датами і двома святами: Днем захисника Вітчизни і Міжнародним жіночим днем.
Лютнева революція розпочалася 23 лютого за старим стилем, або 8 березня – за новим. Жіночі демонстрації у Пітері було присвячено Міжнародному жіночому святу. Перехід на новий календар відбувався непросто. Навіть у 1922 році Міжнародний жіночий день називали лютневим. До речі, саме тоді – 85 років тому, й було запроваджено свято, яке ми зараз називаємо Днем захисника. Хоча в основу його було покладено не перші перемоги щойно створеної Червоної Армії, а подарунки, зібрані жінками для солдат, яких мали відправити на фронт (про це писала “Правда” за 07.02.1918р.). У 20– 30-ті роки вже минулого століття свої пропозиції щодо перенесення дня Червоної Армії з 23 лютого на більш-менш переможну дату вносили і маршал Тухачевський, і найкращий радянський стрілець – Ворошилов. Пропонували і оборону Царицина, і здобуття Перекопу. Але у свідомості люду залишалося 23 лютого.

Костянтин КОВАЛЬ

Історія України знає багато трагічних сторінок. Однією з них є більшовицький терор січня-лютого 1918 р.
Та якщо про бій під Крутами вже сказано багато і громадськість більш менш обізнана з трагедією української молоді, що обороняла підходи до Києва, то з тим, що було далі, коли більшовики увійшли до столиці, знають, мабуть, небагато. Ці події, на відміну від бою під Крутами, чомусь менше висвітлюють.
А згадати є що. Після захоплення Києва, командувач Червоної Армії Муравйов наказав “знищити всіх офіцерів, юнкерів, гайдамаків, монархістів і всіх ворогів революції”. Три тижні більшовики чинили терор.
“Війська Муравйова справили Києву криваву різанину, якої місто не бачило з часів Андрія Боголюбського”, – характеризував події історик Дмитро Дорошенко. Називають різну кількість загиблих: 5 тисяч і більше, до 3 тисяч розстріляних в перший день окупації. Убивали переважно українських та російських старшин, тих котрі мали посвідчення Центральної Ради, і декого з громадських діячів. Були випадки нищення людей тільки за те, що вони розмовляли українською мовою. Жертв ставили на дніпровській кручі неподалік Маріїнівського палацу і розстрілювали.
Минулого понеділка студенти, прогресивна молодь столиці провели на цьому місці жалобне віче пам’яті по загиблих. Хлопці та дівчата залишили в знак скорботи запалені свічки на місці масової страти українців.
Незабаром, 23 лютого, нас очікує так званий день захисників Вітчизни, що насправді є днем Червоної армії. Тож давайте замислимось над тим, що ми святкуємо? День захисників Вітчизни чи День захисників окупації. Днем захисників Вітчизни, безперечно, має бути 29 січня – день трагічної загибелі української молоді під Крутами. А 23 лютого – Днем пам’яті жертв червоноармійської окупації.
Дмитро Щербина21.02.2007   Гонорар від Лазаренка?.


21.02.2007   Кому служить четверта влада.


21.02.2007   “Литаври” Олени Теліги звучать.


21.02.2007   Свідчив прокурор, як зникло тіло.
Статтi


Номери газети


Вакансiї


Контакти


Питання


© Вільна група "Як справи - Київ".

У разi використання матерiалiв сайту,
посилання на "Як справи - Київ" обов'язкове.