7 квiтня 2007 року, субота №60 (17962) останнiй номер RSS
Головна МІСТО ЗДОРОВ’Я СПОРТ КУЛЬТУРА

 МІСТО
07.04.2007

Шедеври пташиної архітектури


Сорока-киянка
На високому дереві у дворі  орнітолога Людмили Яскевич з Українського товариства охорони птахів  (живе вона на вулиці Нагірній) сороки-білобоки будують гнізда й виводять потомство  уже кілька років поспіль. Допомагають відновлювати  свою популяцію, бо чисельність сорок у Європі дуже скоротилася. Не побачиш у європейських містах і сірих ворон – проте вже з іншої причини. Просто там дуже чисто. А в Києві сірі ворони та граки й голуби стали птахами-бомжами: порпаються у відкритих контейнерах зі сміттям, де корму завжди вдосталь.
Пані Яскевич згадує, як із гнізд під дахами будинків у районі Європейської площі іноді випадали пташенята буревітра звичайного. Цей невеличкий сокіл харчується мишами. Узагалі ж хижі птахи в Україні стали рідкісними, бо їх дуже відстрілювали у 30-ті роки минулого століття. За принесені їхні лапки призначалася винагорода. Через те, що ті, нібито, шкодили радянському сільському господарству, викрадаючи курей. Хоча «винуватці» харчувалися хворими й ослабленими, але зовсім не свійськими птахами. Кури ставали  їхньою здобиччю вряди-годи. В меню того ж орлана білохвостого – риба, яку він ловить  сам. Цей птах потерпає від колекціонерів, які хочуть мати такий експонат удома. У вигляді опудала. Нині орланів білохвостих в Україні лише 100-200 пар.
У Києві ось-ось має сідати на яйця вухата сова. А є ще сіра. Вони іноді займають сорочі гнізда. Зимують колоніями: по кілька на дереві. Таким колективом вилітають на полювання. Хоч гніздяться навесні окремо, за 20 і більше метрів одна від одної. Сову не переплутаєш з іншими птахами, яких у столиці до 60 видів. Та далеко не кожен з нас їх розрізняє. Декотрі кияни взимку телефонували природоохоронцям: «Шпаки прилетіли!». Сприйняли за них чорних дроздів.
Столичну прописку отримали горобці, лісові синички, великі й блакитні, серпокрильці (стрижі), соловейки, зяблики, міські ластівки.

Пташиний хмарочос
В Українському товаристві охорони птахів зберігається неймовірна добірка фото.
Вражає помешкання чикотня – дрозда із родини мухоловкових.  Він  облаштував своє гніздо не на кущі або дереві, як родичі.  А  вплів його у вінок на хресті однієї з могил у селі Осова Дубровицького району на Рівненщині (світлина В.Ільчука).
Ось Монумент матері загиблих воїнів, де на оці, як темну зіницю, ластівки приліпили гніздо. Це фото прислав добродій В.Волошин з селища Кринички на Дніпропетровщині. Ще на одному знімку цього ж автора – гніздовий «хмарочос». Його спорудили із хмизу круки – на опорі високовольтної електричної магістралі. Пан Волошин припускає, що птахи вивищували гнізда одне над одним аж на 10 поверхів, прагнучи досягти комфорту – металевого даху, за який зійшов суцільний лист, приварений на верхівці опори.

Людмила Миколаївна Яновська


07.04.2007   Пасхальний кошик за триста гривень.


07.04.2007   Фундаментальна недобудова.


07.04.2007   Подорож із Жулян до Тбілісі.


07.04.2007   Комунальне господарство буде реформовано.


07.04.2007   В Києві пройде тригодинний феєрверк.


07.04.2007   Довгобуд стане Олімпійським селищем.
Статтi


Номери газети


Вакансiї


Контакти


Питання


© Вільна група "Як справи - Київ".

У разi використання матерiалiв сайту,
посилання на "Як справи - Київ" обов'язкове.