Під час робочої поїздки до наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія» міністр охорони здоров’я України Юрій Поляченко оголосив про створення в Україні Національної обсерваторії контролю за наркотиками та алкоголем.
За її допомоги здійснюватимуть постійний і якомога точніший моніторинг соціальних, медичних, епідеміологічних показників щодо обігу на ринку наркотичних засобів і психотропних речовин «Без цього неможливо обійтися, – наголосив Юрій Володимирович, – бо медики мають справу лише з наслідками зловживання алкоголем і наркотиками, коли вже далеко не всіх можна врятувати. Проблема ж ця – передусім у площині суспільного та соціального буття нації».
Необхідність «підтягнутися» до розвинених країн назріла давно. Страшно й казати, але до 2006 року в Україні не було моніторингу проблеми наркотичної та алкогольної залежності. Єдине епідеміологічне дослідження (звісно ж, приблизне) засвідчило, що в нас 560 тисяч наркозалежних. Щодо алкогольної залежності, то не проводилося жодного епідеміологічного дослідження. На обліку із алкогольними проблемами нині 650 тисяч осіб, 85 відсотків яких у найпродуктивнішому віці – 25-55 років. Якщо взяти до уваги, що більшість цих людей на такий облік потрапила випадково (підібрані «швидкою» після травми, затримані міліцією тощо), то уявити точну кількість цих осіб складно. І хоча недосконала статистика свідчить, що на вісьмох чоловіків-алкоголіків припадає лише одна жінка, це не дуже втішає, бо відповідальність за зачаття і народження неповноцінних дітей порівну поділяють інь і янь. А позаяк на кожного чоловіка репродуктивного віку в Україні припадає по кілька жінок, то відповідь на запитання, чому в інвалідних сиротинцях стільки нещасних покинутих дітей-калік, напрошується сама.
Найбільше наркозалежних у Києві, Дніпропетровській, Донецькій та Одеській областях. Рівень розповсюдження наркотичних та психотропних речовин у Східній Україні набагато вищий, ніж у Західній.
Оперативно збираючи та аналізуючи епідеміологічні статистичні дані державних та неурядових організацій, розповсюджуючи інформацію про це в Україні та за її межами, Національна обсерваторія створюватиме стабільне інформаційне поле несприйняття, шкідливості, загрози наркотиків та алкоголю для здоров’я нації. А підготовлений нею «Національний річний звіт» щодо наркотичної та алкогольної ситуації в Україні нарешті відображатиме справжню ситуацію в Україні.