23 березня 2007 року, п'ятниця №49 (17951) останнiй номер RSS
Головна МІСТО ЗДОРОВ’Я ДРУЖБА НАРОДІВ СПОРТ КУЛЬТУРА ЗІРКИ

 КУЛЬТУРА
23.03.2007

Столиця готується до справжнього весілля


Запрошені усі.  Обов’язкове дотримання «dress cod». Чоловіки – у вишиванках, жінки – в червоних чобітках

Від найповажнішої своєї односельчанки з Житомирщини, 99-річної Марії Лисої, художній керівник Київського академічного театру українського фольклору «Берегиня» Микола Буравський записав аж чотирнадцять касет прадавніх українських пісень і танцювальних мелодій. Той скарб не заховав у шафу, а дбайливо склав ноту до ноти, пісню до пісні. Бо ж багата українська земля дівочим співом, особливо дивовижними весільними піснями.
Стародавній весільний обряд всотав дивовижну веселку народної культури, усі барви пісень – і жартівливих, і глибинно-ліричних, і нестерпно сумних, коли наречена прощається із рідним домом. Яскраве коло танців, забав, дівочих хороводів, приповідок-примовлянь – справжнє українське весілля не нудьгує за ресторанним столом, а гуляє в квітучому саду.
Той, хто хоч раз побував на репетиціях у фольклорному театрі «Берегиня» і пройшов оте «коло» разом із народним артистом України Миколою Буравським та його 43-ма артистами, вже знає як одружитись за звичаями Центральної України. Відтепер колектив готується до весілля, наддніпрянського. Покажуть його восени, у приміщенні Київського академічного театру оперети.

З ранку до ночі
Колоритне сватання і запросини, дівич-вечір і пришивання квітки молодому, проводи до вінця і квітучий спів, гарна молода, батьки,  свати, старша дружка, коровайниця, боярин – майже все весілля відбувається в хаті молодої. Показуватиме його  «Берегиня» аж дві з половиною години. А скільки пісень «вплела» до кожного дійства.
– Спочатку на «Весіллі»  співали  76 пісень, – розповідає Микола Буравський. – Та змушені були скоротити до 66, бо ж програма затягується. Перший варіант дійства два роки тому представляли у Москві, на Першому міжнародному фестивалі фольклорних театрів «Русский остров». Так глядачі, буквально, «на голові стояли» від захоплення. Перемогли у двох номінаціях. Нагороду  «За кращу жіночу роль» отримала  Надія Буравська, мати з «Весілля». Їй потому звання заслуженої артистки дали.

Кобза
повертається

«Берегиня» славна не тільки співами і танцями.
У постановках використовують величезну збірку народних інструментів. Тут щебече сопілка, плаче скрипка, радіють цимбали, «танцює» баян. Грає стародавня кобза, озивається бубон, тремтить бугай, грають тулумбас і ліра.
– Не уявляєте, яка багата Україна на звичаї, обряди, ритуали. Та хіба ж тільки молодь, уже й люди років 60 – 70 не все знають, чи то забули, – продовжує пан Микола. – Інша справа моя односельчанка, бабуся Марія Лиса. Справжній скарб. У селі Немиринці Ружинського району мешкає. Таку добру пам'ять має. Заспіває пісню й розкаже, чому співали, до якого вона дійства-обряду, коли співали: чи коли пряли-ткали, чи на весіллі. Чи один співав-виводив, чи хороводили.
Багато колядок записала моя дочка Марина – вона хормейстер, а Надія Буравська, дружина, вже 12 років керує  дитячою студією «Берегинька». Навчає  три десятки діточок від 4-х до 16 років  змалечку плекати українські традиції.  
«Берегиня» жадана і в Українському домі, і в філармонії, і в опереті. Найближчої неділі,  25 березня, з театром фольклору можна зустрітись у торговельному комплексі «Городок», на Оболоні. Не пропустіть своєрідне фольклорне дійство, що несе нам, сьогоднішнім, таку цілющу живицю.

Ольга Григорівна Сущенко


23.03.2007   Володар «Київської Пекторалі».


23.03.2007   Документальна сповідь маленької людини.


23.03.2007   Всеукраїнське свято діячів культури й аматорів народного мистецтва.
Статтi


Номери газети


Вакансiї


Контакти


Питання


© Вільна група "Як справи - Київ".

У разi використання матерiалiв сайту,
посилання на "Як справи - Київ" обов'язкове.