Люди – наші, гроші – ?..

Цифри, оприлюднені європейськими статистиками, вражають, –  20 відсотків  українців, які працюють за кордоном, заробляють більш ніж уся Україна з її чиновниками, олігархами та кланами.

Українська економіка тримається на грошах заробітчан. За приблизними оцінками, майже п\'ять мільйонів наших співвітчизників працюють за кордоном. Більшість із них – нелегали, які виконують некваліфіковану роботу. За європейськими мірками заробляють мізер, але ці гроші, як свідчать дослідження, вже перевищують державний бюджет України.

Багато хто в Україні негативно ставиться до заробітчан. Вони, мовляв, їздять за кордон, піднімають економіку західних країн, натомість українське господарство занепадає. Та реальний стан справ такий – фактично економіка України функціонує за їхні гроші.

Проте точної кількості заробітчан за кордоном не назве ніхто. Важко сказати, скільки вони переказують в Україну. Принаймні, статистики не ведуть – надто вже децентралізовані дані, та й відомості про перекази суворо охороняє банківська таємниця. За різними підрахунками, нині за кордоном на заробітках перебувають п\'ять-сім мільйонів українців, тобто 15 – 25 відсотків працездатного населення. У світі прийнятною вважають норму, коли за кордоном працюють до трьох відсотків працездатного населення країни. За цим показником Україна – перша.

Не назвуть точної кількості наших заробітчан і в тих країнах, де вони працюють. Зрештою, це зрозуміло, бо українці, як правило, працюють нелегально й уникають будь-яких контактів із місцевою владою. Є лише приблизні дані.

Найбільше українців працюють у Росії – близько 1 млн., майже 500 тис. – в Італії, 300 тис. – у Польщі, 200 тис. – у Чехії, 150 тис. – у Португалії, ще 100 тис. – в Іспанії.

Заробітки – різні. Ще торік в Італії українці заробляли 500-1000 доларів щомісяця (в еквіваленті), нині – 350-600 євро. Такими є заробітки на півдні Європи, тобто в Іспанії, Греції, Португалії й Італії, і не в останню чергу через значний «дисбаланс» попиту та пропозиції – шукати щастя приїжджають усе більше українців, а роботи для всіх не завжди вистачає.

Більшими є зарплати у Великій Британії, але там дуже важко нелегально працевлаштуватися через прискіпливість місцевої імміграційної служби. Українці ж, яким пощастить отримати дозвіл на працю до цієї країни, заробляють близько 800 фунтів стерлінгів на місяць.

Заробітчани, як правило, дуже мало коштів витрачають під час перебування. Вони заощаджують на всьому і щонайменше половину заробітку надсилають додому родичам. Які суми надходять у такий спосіб в українську економіку – можна лише здогадуватися. НБУ, який мав би володіти бодай приблизною інформацією, її не розголошує вже кілька років. Відкритими є дані за 2000 рік. Тоді в Україну переказами від фізичних осіб (більшість із яких, як вважають фахівці НБУ, становлять саме заробітчани) надійшло 40 млрд. доларів США. Зазначимо, що ця сума перевищує держбюджет України-2000 майже вшестеро – у доларовому еквіваленті головний фінансовий документ держави становив 6,8 млрд. доларів США.

Фінансові потоки від заробітчан щороку зростають. Ще в далекому  1997 році, за підрахунками НБУ, в українську економіку відтак «влилося» 10-15 млрд. доларів США. А втім, є й інші оцінки. Наприклад, провідні економісти вважають, що заробітчани надсилають на батьківщину близько 2,5 млрд. доларів США.
А ось зароблені важкою працею долари та євро українці, як правило, витрачають на нерухомість і освіту для дітей. Інвестувати у відкриття власного бізнесу в Україні не ризикує майже ніхто…