Росія – США: війна за Грузію

Сполучені Штати схвалюють рішення грузинської влади видати Росії чотирьох офіцерів, обвинувачених у шпигунстві. Про це заявив  речник Державного департаменту США Том Кейсі. Він також наголосив на подальшій підтримці Сполученими Штатами територіальної цілісності Грузії.

Загострення російсько-грузинського протистояння викликало миттєву реакцію у Вашингтоні. Вищі американські посадовці, зокрема Державний секретар США Кондоліза Райс, взяли участь у телефонних переговорах задля розв’язання конфлікту. За повідомленням американської преси, саме під тиском Вашингтона грузинське керівництво погодилося видати Москві чотирьох затриманих у Грузії російських офіцерів.

Посадовці ж  у Москві пов’язують останні антиросійські кроки грузинського президента Саакашвілі з політичною підтримкою, яку йому надає Вашингтон. Це, за повідомленням Кремля, президент Росії Путін відзначив у телефонній розмові із президентом США Бушем. Він назвав неприпустимими такі кроки третіх країн, що можуть розглядатися грузинським керівництвом як «заохочення їхньої деструктивної політики».

Проте речник Держдепу США наголосив на особливому зацікавленні Вашингтона у стабільності російсько-грузинських відносин: «Ми, безперечно, хочемо, щоб Грузія мала добросусідські відносини з Росією і щоб Росія мала добрі відносини із Грузією. У їхніх стосунках багато історії.  І саме таку роль ми відігравали, заохочуючи їх розв’язувати суперечності».

І все ж американська преса покладає відповідальність за загострення конфлікту на російське керівництво. Редакційна стаття газети «Вашингтон Пост» вийшла під назвою «Досить залякування». Вона називає дії Росії спробою придушити грузинську державу. Газета вважає, що США не лише мають право, а й зобов’язані підтримати грузинську незалежність, а також курс Саакашвілі на вступ до НАТО.