Аби самоврядування розправило плечі

У статті 118 діючої Конституції України зазначається: «Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації», а пункт 4 статті 119 тієї ж Конституції говорить: «Місцеві державні адміністрації на відповідній території забезпечують… підготовку та виконання відповідних обласних і районних бюджетів». Перекладаючи з юридичної мови на звичайну, це без перебільшення означає, що влада в Україні здійснюється за класичним феодальним принципом «сюзерен – васал».

Органи місцевого самоврядування, представницькі органи від людей на місцях, що в розвиненій Європі є основою життєдіяльності суспільства, запорукою свободи та доброту пересічних громадян і опорою уряду, згідно із сучасною Конституцією України є повністю залежними від голів місцевих державних адміністрацій, що суперечить не тільки Європейській хартії про місцеве самоврядування, а й елементарним принципам народовладдя та верховенства права.

Хоч як це дивно, на відміну від Конституції України, де закріплюється феодально-ієрархічна система влади на місцях, у сталінській Конституції було закладено незрівнянно більше можливості для народу по-справжньому здійснювати своє право на самоврядування. У статті 72 Конституції УРСР від 30 січня 1937 року зазначається: «Органами державної влади в областях, округах, районах, містах, селищах, станицях і селах УРСР є Ради депутатів трудящих». Зверніть увагу – органами державної влади на місцях є не місцеві державні адміністрації, не партійні органи, а саме Ради депутатів, що обираються населенням!

Таким чином, вихід вбачається в докорінній зміні саме гнилої феодальної системи влади в Україні. Адже від перестановки олігархами сума не зміниться. Те ж саме стосується перестановки кадрів або й навіть цілих політичних сил.

Тому мною як депутатом місцевої ради 30 березня 2005 року була заявлена та офіційно зареєстрована Декларація про місцеве самоврядування, в якій врахований найкращий досвід місцевого самоврядування Великої Британії, Австралії, Франції, США, скандинавських країн тощо.

Цією декларацією чітко і просто визначаються конкретні заходи щодо реформування місцевого самоврядування в Україні, забезпечення дотримання прав і свобод громадян та позбавлення їх від наслідків правління тоталітарно-олігархічних режимів, що призвело до нагнітання страху за особисту безпеку, паралізувало елементарні громадські ініціативи та можливості контролю над місцевою владою, спричинило повну відчуженість людей від організації місцевого самоврядування. Децентралізація влади, зменшення перевантаження центру, поліпшення і прискорення урядових дій, подолання корупції з допомогою надання широким верствам населення можливості доступу до участі у місцевій політиці, причому незалежно від будь-якої партійної чи громадської належності, майнового та соціального стану, справді наблизить місцеве самоврядування в Україні до європейських стандартів.

Крім того, в Декларації передбачається такий інститут місцевої влади і демократії, як виконавчий комітет місцевої ради, який має здійснювати свої виконавчо-розпорядчі повноваження в інтересах місцевої громади та відповідно до чинного в Україні законодавства. Виконавчий комітет місцевої ради підпорядкований, підконтрольний та підзвітний місцевій раді, а також підзвітний місцевій громаді. Також з метою гарантування дотримання конституційних прав і свобод людини і громадянина та Конституції України на місцях, забезпечення територіальної цілісності та внутрішнього суверенітету держави в областях та у місті Києві запроваджується інститут Державного Намісника. Державний Намісник є державним службовцем і підзвітний Верховній Раді України, підпорядкований Кабінету Міністрів України та підконтрольний Президенту України.

Згідно з Декларацією припиняють своє існування такі структури державного регулювання, як місцеві державні адміністрації, а також органи місцевого самоврядування вищого рівня з дублюючими і керуючими функціями.

Зважаючи на крайню необхідність та нагальну потребу суспільства в цілому та громадян зокрема у кардинальному реформуванні місцевого самоврядування в Україні, втілення у життя зазначеної Декларації про місцеве самоврядування відкриє шлях до свободи і добробуту українського народу.

І саме це має стати першочерговою українською ідеєю.

Галина ДІМЛЄВИЧ, депутат Святошинської районної ради, голова депутатської групи «Справедливість»