Бізнес по-армійськи

– Серце крається, коли дивлюся, як бідолашні хлопчаки, зіщулившись від холоду, замітають задарма території приватних підприємств, а хтось наживається на цьому, – із такими словами занепокоєння звернулася до мене на вулиці жителька столиці Ганна Олексіївна. – Хоч би на цигарки дали цим бідолашним солдатикам…

Вона й сама чекає повернення свого Миколки, який служить на Житомирщині. Часто в гості до нього не їздить, бо хвороби від тяжкої праці даються взнаки, а от передачі шле щотижня. Проте чомусь закрадається підозра, що напіввипотрошеними доходять ті посилки до адресата…

Шкода жінці тих хлопчиків, як свого сина. Тому завжди в кишені має гривню чи дві, аби дати солдатикам. Деякі соромляться, червоніють, каже вона, але все ж таки беруть...
На жаль, слова випадкової співрозмовниці таки правда. Завітавши до військового місцевого суду Київського гарнізону, розумієш, що військовослужбовці строкової служби таки не захищені.

Так, перед судом постали командири київських військових частин, які надавали у розпорядження приватним підприємцям військовослужбовців строкової служби. Бідолашні солдати виконували різні роботи: прибирали територію СТО, будували кафе, підмітали подвір’я, а гроші за цю працю опинялися в кишенях начальників. За одну таку «послугу» з командиром військової частини розрахувалися пляшкою горілки, цукерками та пачкою цигарок. Мабуть, вирішили, що й цього з нього досить, а от справжнім виконавцям не перепало нічого.

За результатами судових засідань кожен із правопорушників намагався вигадати безліч виправдань щодо своїх дій, мовляв, військовій частині потрібні були гроші на фарби, цвяхи, тому й довелося послати солдатів до підприємців на заробітки.

– За цими фактами правоохоронці Києва склали протоколи про корупційні дії. Під час судового розгляду адміністративних справ порушників визнано винними та притягнуто до адміністративної відповідальності. Стягнуто штрафи в розмірі 15 неоподатковуваних мінімумів з кожного, – розповідає старший прокурор відділу нагляду за дотриманням законів спецпідрозділами та іншими установами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, прокуратури Києва Олена Шмельова. – Приклади незаконної експлуатації військовослужбовців строкової служби, на жаль, непоодинокі. Так, за одинадцять місяців цього року правоохоронні органи столиці склали 104 протоколи про корупційні правопорушення. Двадцять із них стосуються військовослужбовців. Найпоширеніші правопорушення – експлуатація робочої сили військовослужбовців строкової служби.