«Циганська муза»

Звичайно, далеко не всі цигани – Байрони і Пушкіни, однак… Знайшовся-таки один поет, точніше, поетеса. Циганка Папуша стала великою поетесою, яку знають не лише у Польщі, а й у всьому світі. Її поетичні збірки перекладено різними мовами. Роми пишаються Папушею, хоча за життя її не дуже сприймали...

Музичний театр «Романс» 8 квітня, у Міжнародний день циган, у палаці культури «Більшовик» представив глядачам виставу за поемою Ліни Костенко «Циганська муза» про поетесу Папушу. Чому саме Ліна Костенко, адже на циганську тематику писали Сервантес, Лорка, Пушкін, Толстой, Горький, Купрін, Лєсков, Старицький? На думку художнього керівника єдиного в Україні циганського театру, заслуженого артиста України Ігоря Крикунова, саме українська поетеса створила мистецький шедевр.

…Перед глядачами пробігає життя Папуші: кочове життя в циганському таборі, одруження, конфлікти із циганами через вірші, вигнання Папуші та її смерть від рук чоловіка. Циганська зірка швидко згоріла, немов оті вогні на сцені (цигани немислимі  без багаття)…

У виставі бачимо запальних циган, які вміють чудово співати, танцювати. Їм більш нічого від життя не треба.
Минулого нема,

Майбутнього не буде.

Є скрипка запальна,

А ти на ній смичок.

За циганською традицією на сцені домінували два музичних інструменти – скрипка та гітара. Переважала скрипка...